Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


lnxspectrum:jak_vlozit_program

Vložení programu

LnxSpectrum podporuje pro vkládání a ukládání programů tyto formáty.

Podporované formáty

Formát Info
Import
TAP 100% kompatibilita.
TZX 90% kompatibilita. V TZX souborech můžou být použité některé speciální funkce, které LnxSpectrum nepodporuje. Proto ne všechny TZX soubory lze otevřít. Turbo formát podporovaný je.
SNA Jsou podporované 48K i 128K snapshoty.
LSN (LnxSpectrum snapshot) Speciální snapshot emulátoru LnxSpectrum.
SCR 100% kompatibilita. Jsou podporované standadrdní screenshoty i ULA Plus screenshoty.
Export
TAP 100% kompaibilita
SNA Jsou podporované 48K i 128K snapshoty.
LSN (LnxSpectrum snapshot) Speciální snapshot emulátoru LnxSpectrum.

Rychlé vložení

Způsoby jak vložit program rychle do emulátoru jsou dva. Chytíme soubor a hodíme ho Drag & Drop na okno emulátoru, nebo v hlavním okně vybereme v menu Emulator položku Rychlé nahrání. Vybereme soubor který chceme vložit (formáty TAP, TZX nebo SNA) a dáme Otevřít. Pokud byl vybrán soubor SNA, program se rozeběhne z místa, kde byl Snapshot vytvořen. U formátů TAP a TZX zadáme v emulátoru příkaz LOAD „“ a pokud máme zapnutou funkci Automatické spouštění pásky, dojde k jeho automatickému nahrání do emulátoru. Pokud nemáme funkci zapnutou, spustíme virtuální magnetofon ručně ikonou . Ruční spouštění bude nutné u každého bloku zvlášť. Dále je možné vhazovat soubory SCR, což jsou screenshoty ze ZX Spectrum. V takovém případě se obrázek ihned načte do videoram a zobrazí. Podporuje standardní SCR, ale také ULA Plus SCR soubory.

Knihovny

LnxSpectrum obsahuje systém knihovny, kde si můžete vybrat svůj oblíbený program v grafickém menu, i s náhledy pro každý program zvlášť. Tento systém je zvlášť vhodný, pokud LnxSpectrum emulátor používáte ve FullScreen režimu v TV, a nechcete v televizi honit myší mrňavé texty a okna. Do knihovny se dostanete přes klávesovou zkrátku F4.

K dispozici jsou knihovny dvě:

Moje knihovnaKnihovna uložená na lokálním počítači. Seznam programů v této knihovně vytváříte vy.
Online knihovnaCloudová internetová knihovna. Knihovna obsahuje různé hry, dema a programy. Z této knihovny lze pouze číst. Pro otevření této knihovny je potřeba internetového připojení.

Import do lokální knihovny ''Moje knihovna''

Chceme-li používat lokální knihovnu, musíme do ní nejprve naimportovat nějaký obsah. V menu Emulator zvolíme položku Nahrání programů do lokální databáze. Otevře se nám okno ve kterém vybereme všechny soubory, které chceme vložit. Poté dáme Otevřít.

Vyskočí nám okno Import, ve kterém vlevo vidíme seznam zvolených souborů. U každé položky můžeme nastavit parametry, aby se mohly v knihovně správně zobrazit.

Name Jméno programu, který se má zobrazovat v knihovně
Info Informace, například že obsahuje AY hudbu, nebo že je to program z vaší produkce a podobně.
YearRok vzniku programu
SizeVelikost souboru, vyplňuje se samo.
CategoryKategorie programu, jestli se jedná o hru (Game), demo (Demo), nebo ostatní (Other). V knihovně je poté možné filtrovat, jestli se nám zobrazí vše, nebo jen hry atd.
Zaškrtávání modelů Příklad: Některé programy jsou určené pouze pro model ZX Spectrum 128 a na ZX Spectrum 48 nefungují. Proto v tomto případě odškrtneme ostatní modely mimo ZX Spectrum 128.
AutoLoad model Zde nastavíme, na kterém modelu se má automaticky program spouštět. Automatické spouštění se aktivuje v grafickém menu klávesou Insert.

Po nastavení všech detailů u každého z programů, stiskneme tlačítko Save all to database, a tím se položky přidají do knihovny. Pokud chceme detail programu později upravit, můžeme to provést z grafického menu klávesou / na numerické klávesnici. Kategorii (Game, Demo, Others) můžeme měnit přímo v grafickém menu klávesou * na numerické klávesnici.

Po Importu programů sice vidíme položky v naší knihovně, ale zatím nemají žádné náhledy. Náhled vytvoříme tak, že v grafickém menu vybereme program u kterého chceme vytvořit náhled, a zavedeme ho do emulátoru klávesou Insert (nebo Enter a ručně vypsat LOAD „“). Program se spustí a až bude v emulátoru grafika kterou bychom chtěli mít jako náhled, stiskneme klávesu Shift + P.

Programů může být v knihovně tisíce. Hledat pak své oblíbené není úplně snadné. Zvlášť pokud nepoužíváte klávesnici, ale GamePad. Proto si každý program můžete ohodnotit. Díky této funkci si můžeme vyfiltrovat zobrazení jen oblíbených programů. Za oblíbené se berou všechny programy které mají 4 a více hvězdiček. Hvězdičky se přidávají klávesou + na numerické klávesnici, ubírají klávesou - na numerické klávesnici.

Klávesové zkratky v menu ''Moje knihovna''

Klávesová zkratka Funkce
/Změna informací o programu
*Změna kategorie progamu (Game, Demo, Others)
+ / -Změna hodnocení programu
CTRL + F12 Vytvoří screenshot programu. Program se musí před vytvářením screenshotu vložit do emulátoru (Insert Key nebo Enter)
lnxspectrum/jak_vlozit_program.txt · Poslední úprava: 2018/11/06 20:40 autor: lanex

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki