Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


lnxspectrum:importimages

Toto je starší verze dokumentu!


Vkládání obrázků a spritů

Ve starších verzích LnxSpectrum Asm editoru, případně v jiných editorech / kompilerech se obrázky nebo sprity musí předem převést do binárního formátu, přesně na míru naší aplikace. Tento binární soubor se poté vloží pomocí Include nebo Incbin (podle druhu kompileru) do našeho projektu. Nevýhoda je že při každé úpravě grafiky je nutno celý převod opakovat. Tento klasický postup v LnxSpectrum funguje bez problémů.

Od verze v1.6.9b však editor v LnxSpectrum nabízí ještě jednu možnost vložení obrázků a spritů do našeho projektu, a je o mnoho pohodlnější. Do našeho projektu můžeme vložit přímo soubory JPG nebo PNG, bez nutnosti je předem nějak převádět do binárního formátu. Importovaný obrázek musí mít správný cílový rozměr v pixlech, pokud je barevný, měl by dodržovat HW omezení ZX Spectrum pro zobrazení (maximálně 2 barvy v attributu 8×8 pixlů).

Konvertor není zaměřen na co nejdokonalejší převod fotografií do ZX Formátu. Obrázek musí počítat s HW omezením jaké ZX Spectrum má. Konvertor neobsahuje žádné pomocné filtry typu dithering. Pro převody fotografií bude lépe použít nějaký specializovaný program zaměřený na tyto konverze. Konvertor v současnosti nepodporuje barvy ULA Plus, podporuje pouze barvy originálního ZX Spectrum.

Jak vložit obrázek do projektu

Ujistěte se že máte verzi nejméně v1.6.9b.

Vytvoříme si nový prázdný Projekt. Vlevo nahoře je okno, ve kterém je zatím jediný modul main.asm. Klikneme pravým tlačítkem v tomto okně a zvolíme v menu Import (viz. obrázek). V následujicím dialogu vybereme připravený obrázek ve formátu JPG nebo PNG. Šířka obrázku musí být dělitelná 8, a pokud chceme používat i barvy, musí být dělitelná 8 i výška. Nejmenší obrázek je tedy 8×1 pixel, maximální velikost není limitována, snad jen aby se to vešlo do paměti ZX Spectrum.

Po naimportování obrázku ho uvidíme v seznamu. Pokud na něj klikneme, vykreslí se nám vpravo jeho náhled (v našem příkladě je to kost :) ).

Způsobů jak uložit obrazová data je několik druhů, například pro účely spritů do her je potřeba mít data v jiné posloupnosti za sebou, než je klasický Screenshot z videoram. Navíc někdy chceme data i s barvami, někdy jen bitmapu bez barev. V případě fontů je potřeba také jiná posloupnost data. Záleží na konkrétní aplikaci. LnxSpectrum kompiler umí několik způsobů těchto posloupností. U každého obrázku může být posloupnost jiná. Poklepeme dvojklikem na obrázek v našem seznamu a vyskočí nám okno, kde si několik věcí můžeme přednastavit.

Okno přednastavení posloupnosti dat

Popis předvoleb:

Data type - jsou různé metody posloupnosti dat. V náhledu je posloupnost dat znázorněna graficky v levém okně.

Classic SCR - pokud je importovaný obrázek o velikosti 256×192 px, je možné ho uložit v posloupnosti dat jako klasický screenshot videoram.

Paper Darker Color - pokud je zaškrtnuto, bude tmavší barva vždy nastavena jako Paper. V opačném případě tam vždy bude světlejší barva.

Compress data - vytvořená data budou kompimovaná, a dají se v našem projektu rozbalit pomocí decompress.lib


Kompiler obrázky konvertuje jen při prvním kompilování. Při následujících kompilování se již použijí předchozí připravená data. Proto může první kompilace trvat o něco déle. Rekompilace obrázků se dá také vyvolat ručně, buď změnou druhu posloupnosti dat, nebo v seznamu souborů v menu dát „Refresh files“


lnxspectrum/importimages.1535639752.txt.gz · Poslední úprava: 2018/08/30 16:35 autor: lanex

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki